Prestwick Centre Golf Club

Est. 1973

Fun Social Work Based Golf Club

24th April 2023 Western Gailes 2pm+ see email for details

News ~ AGM 2023 17/01/23

23rd February 2023 on Zoom

News ~ Ryder Cup 01/11/22

Congratulations to Team Hughes on winning the Ryder Cup with a Nett 58

Fixtures List

20223 Fixture List being finalised confirmed events below

2023 Competition Course Format Tees Winner/Past Score Full Result
23rd Feb AGM 2023 19:30 (Zoom) Online AGM AGM AGM Unpublished
24th April Golden Jubilee Western Gailes Various TBD

Unpublished


2022 Fixture ListThe Ryder Cup will change format for the 2022 season, details to follow

2022 Competition Course Format Tees Winner/Past Score Full Result
2nd March AGM 2022 20:00 (Zoom)
Online AGM AGM AGM Unpublished
21st April MAJOR  - Redbrae Cup
Glasgow Gailes Stableford
Yellow/Red
C. Hughes 37 Published
26-29th Apr Tour Champ Medal #1
Lochgreen
Strokeplay
White/Red
L. Alford 60 Published
3-6th May Tour Champ Medal #2 Darley Stableford White/Red
N. Moore 35 Published
17-20th May Tour Champ Medal #3 Belleisle Strokeplay White/Red
P. Roberts 69 Published
31st May - 3rd Jun Tour Champ Medal #4 Lochgreen Strokeplay White/Red
I. Kemp 70 Published
14-17th Jun Tour Champ Medal #5
Lochgreen Strokeplay
White/Red
A. Rainford 75 Published
20th Jun MAJOR - Club Championship
East Renfrewshire Strokeplay Yellow S. Hainey 72 Published
20th Jun
Captains Challenge Cup (Ladies Only)
East Renfrewshire
Stableford Red - - No Entries
20th Jun
The Captains Cup (Men Only)
East Renfrewshire
Stableford Yellow P. Pritchard 35 Published
27th Jun-1st July Tour Champ Medal #6 Belleisle* Strokeplay White/Red
A. Long 70 Published
12-15th July Tour Champ Medal #7 Darley* Stableford White/Red
A. Wilson 34 Published
2-5th Aug Tour Champ Medal #8 Lochgreen Strokeplay White/Red
I. Kemp 71 Published
Delayed Ryder Cup TBD TBD TBD - - -
16-19th Aug Tour Champ Medal #9 Lochgreen Strokeplay White/Red
L. Alford 64 Published
1st Sep** MAJOR - Presidents Plate
Largs Stableford
Yellow/Red
M. McConkey 38 Published
30th Aug-2nd Sep Tour Champ Medal #10
Darley Stableford White/Red
P. Roberts 35 Published
13-16th Sep Tour Champ Medal #11
Belleisle Strokeplay White/Red
P. Roberts 68 Published
20th Sep PCGC Scramble/Charity Event
Barassie  Texas
Yellow/Red Chapman/Chambers/Tanner/Hughes
27.25 Unpublished
20th Sep
MAJOR - Celebration Trophy
Barassie Stableford Yellow A. Chapman 38 Published
20th Sep
Autumn Leaves Trophy (Ladies Only)
Barassie Stableford
Red F. Alexander 29 See above
27-30th Sep Tour Champ Medal #12 Lochgreen Strokeplay White/Red
P. Roberts 70 Published
4-7th Oct Tour Champ Finale
Lochgreen Strokeplay White/Red
A. Rainford 71 Published
24-29th Oct Ryder Cup (Nett)
Ryder Cup (Gross)
Lochgreen Scramble Yellow Hughes/Tanner/Wilson/Chambers
Pritchard/Moulds/Hainey
58
64
Published
31st Oct - Mar'23 Winter Eclectic Fullarton Eclectic Gross
Eclectic Nett
Yelllow/Red A. Chapman/
P. Roberts/


*swapped due to Scottish Water Works at Darley

**date change

.

Tour Championship & Winter Eclectic

Winter Eclectic 2022/2023 Standings (as of 25/1/23)

Fullarton Yellow/Red Tees

Entrant Rounds 1(4/5) 2(4) 3(4) 4(4) 5(4) 6(3) 7(4) 8(4) 9(3) 10(4) 11(3) 12(3) 13(4) 14(4) 15(4) 16(4) 17(3) 18(3) =66/67 1/2 HDCP Score
Andrew Chapman (6.1) 5 4 3 4 4 3 3 4 3 3 3 3 2 3 3 3 3 3 2 56 2.67 53.33
Paul Roberts (7.6) 2 5 3 4 4 4 4 3 4 2 4 4 5 5 3 4 4 3 3 68 3.33 64.67
Ian Kemp (8.6) 1 5 4 4 5 4 2 6
4 5 4 3 5 5 4 5 3 3


John Tanner (9.2) 7 4 4 4 4 3 2 3 4 3 4 2 3 4 3 3 3 2 3 58 4.03 53.97
Craig Hughes (16.2) 5 5 4 4 4 4 3 4 4 3 4 4 4 5 3 4 3 3 3 68 7.10 60.9
Stephen Kay (16.2) 1 6 3 3 5 5 4 4
4 5 4 3 4 5 5 6 4 4
7.1
Andrew Rainford (19.3) 2 6 5 5 5 4 4 4 4 3 4 4 4 4 3 4 4 3 3 73 8.45 64.55
Andrew Wilson (24.5) 2 7 4 4 5 3 4 4
3 6 4 4 4 4 4 5 4 5
10.73
Mark Buckingham (-) 1 6 4 6

4

4 5 4


4 5
4
-
Best
4 3 3 4 3 2 3 3 2 3 2 2 3 3 3 3 2 2 50


Tour Championship 2022 Final Standings 

 Best 8 points results from 12 medals counting + double points for Medals Final (full format found here)

Position Entrant Points Entries Wins Best
1 Paul Roberts 92 8f+3 4 1st
2 Tom Chambers 89 8f+3 0 2nd
3 Craig Hughes 84 8f+4 0 2nd
4 Ian Kemp 81 8f+3 2 1st
5 John Tanner 78 8f+1 0 2nd
6 Andrew Rainford 76 8f+1 2 1st
7 Laurence Alford 69 8 2 1st
8 Paul Pritchard 48 6 0 3rd
9 Andy Wilson 32 7 1 1st
10 Aidan Long 31 4 1 1st
11= Nigel Robinson 26 4 0 4th
11= Nick Moore 26 6 1 1st
13= Glen Moulds 25 3 0 4th
13= Andrew Chapman 25 4 0 7th
15= Ian Adams 24 2 0 5th
15= Sean Hainey 24 4 0 2nd
17 Murray Whitelaw 23 3 0 2nd
18= Liam Moran 18 2 0 2nd
18= Stephen Kay 18 4 0 5th
19 Stuart Ford 17 4 0 9th
20 Paul Wharton 11 2 0 11th
21 Tony Roper 8 2 0 8th
22 Shahid Mohammed 7 3 0 11th
23 Simon Hughes 6 1 0 7th
24= Gareth Dowse 5 1 0 9th
24= Thom Ashcroft 5 1 0 8th
26 Eugene Cairns 4 1 0 7th
27 Steven Shirkie 3 1 0 11th